Bolečine v vratu – kinezioterapevtski pristop

 

Že nekaj časa trpite zaradi bolečin v vratu? Imate občutek, da vsakič ko gre malo na bolje sledi ponovna akutna epizoda oz. vas neprestano boli?

Potem zelo verjetno sodite v skupino ljudi, ki imajo zaradi bolečin v vratu zmanjšano kvaliteto življenja. Raziskave nakazujejo, da kljub akutnemu zmanjšanju bolečine, posamezniki še vedno trpijo za patološkimi spremembami živčno-mišičnih funkcij vratu in ramenskega obroča. Za te se smatra, da sodijo med ključne razloge za razvoj kroničnih bolečin in pojavnost recidivov (ponovitve težave).

 

Težave z vratom spremlja spremenjeno upravljanje gibanja, ki se odraža v omejeni gibljivosti, monotoni medmišični koordinaciji (večja koaktivacija, slabša variabilnost aktivacijskih vzorcev, večja bruto mišična aktivnost), hitrejši mišični utrudljivosti, slabšem zaznavanju položaja in gibanja vratu in glave, spremenjenih refleksnih in anticipacijskih odzivih, neusklajenem gibanju glave in oči, slabšem vidnem zaznavanju ter ravnotežju celega telesa.

 

Vse to lahko povzroča simptome kot so:

  • vrtoglavice in omotice,
  • bolečine v vratu, glavi, rami, čeljusti, med lopaticami
  • mravljinčenje v zgornjih okončinah in po obrazu
  • občutek oteženega dihanja

 

Pogosto se pri klinični diagnostiki zapostavlja funkcionalne deficite, ki so ključni za odpravo kroničnih težav in recidivov. Razvoj sodobnih tehnologij je pripeljal do učinkovitejšega kliničnega testiranja, ki zajema objektivno vrednotenje sicer zapostavljenih živčno-mišičnih funkcij vratu.

 

Brezžični sistem za diagnostiko in trening cervikalne hrbtenice v 3D prostoru (NeckGear) vsebuje večje število giroskopov in pospeškometrov, ki omogočajo zanesljivo, veljavno in objektivno beleženje gibanja glave in cervikalne hrbtenice tudi med kompleksnimi gibalnimi vzorci. Diagnostika temelji na različnih validiranih kliničnih testih, s katerimi lahko izolirano preučujemo (gibanje in proprioceptivini doprinos) posamezen predel cervikalne hrbtenice. Sistem nam omogoča precizno prepoznavanje gibalnih deficitov in je podprt z obsežno bazo pacientov in zdravih ljudi različnih starostnih kategorij.

 

Poročila vsebujejo analizo signalov ritmične, prostorske in časovne preciznosti gibanja. Platforma omogoča terapevtu lažji nadzor nad izbiro terapevtskih in vadbenih pristopov, ki jih pacient izvaja, ter spremljanje napredka. Uporabniku prijazna programska oprema s tem omogoča zanesljivo prepoznavanje funkcionalnih deficitov.

 

Na podlagi poglobljenega in dopolnjenega kliničnega testiranja lahko veliko bolj precizno določimo terapevtske vsebine.

 

Kljub temu da je vrat relativno kratek in ima samo 7 vretenc ga obdaja kar 23 parov mišic. To nakazuje na kompleksnost  upravljanja gibanja vratu in glave ter številne možnosti gibov v vseh treh ravninah.

 

Za kronično bolečino je značilno da določene mišične skupine prevzamejo naloge drugih mišic ki jih sicer ne upravljajo oz.jih opravljajo slabše. Eden izmed primerov je mišica Splenius capitis, ki pri pacientih velikokrat prevzema vlogo sekundarnega ekstenzorja, kljub svoji primarni vlogi ipsilateralnega rotatorja in laterofleksorja.

 

“Pomanjkljivost klasičnih vaj za vrat je, da  ne uspemo zagotoviti ustrezne povratne informacije o pravilnosti izvedbe. Ravno uporaba vadbenega pripomočka za vrat (NeckGear) omogoča podrobno spremljanje gibanja med vadbo in prilagajanje težavnosti različnim sposobnostim pacienta. Vaje so nadzorovane in primerne tudi za paciente po nekaterih travmatskih poškodbah (po izključitvi hujših stanj) kot so prometne nesreče in športne poškodbe.”

 

Avtorica: Živa Majcen